Mobil Okey

Kastet Oyunu

Kastet oyunu nasıl oynanır?

Kastet Oyunu 106 adet chip ile oynanmaktadır. (Normal takım iyidir) Taşlar 7 parçaya ayrılır ve her oyuncuya 14’er taş dağıtılır. Diğer oyunlarda olduğu gibi gösterge belirlenir ve göstergenin üzerinde kim varsa ok’u belirler.

Sırası gelen oyuncu, yerde bir çift açmalı veya çift yoksa, pulu merkezden kaldırmalıdır. Merkezden bir taş çıkaran kişi yerde bir çift açamaz veya bir çift açan bir kişi merkezden bir taş çıkaramaz. Bu nedenle sırası gelen oyuncunun elinde bir per varsa beklemeden ortaya çıkarmalıdır. Peri yoktur ama eser taşı varsa vakit kaybetmeden çalışılmalıdır.

Yerde açacak veya hareket edecek taşı bulunmayan oyuncunun, merkezden bir taşı kaldırması gerekmektedir. Taş çektikten sonra merkeze taş atamayacağınız için çekilen taş elinizde kalır ve hamle bir sonraki oyuncuya geçer.

Kastet oyununda masaya yerleştirilen tüm çipler oyuncuların ortak malı haline gelir ve herkes tarafından kullanılabilir. Örneğin yerde açıkta 7 8 9 10 kırmızı peri olduğunu varsayalım. Bir oyuncunun elinde siyah 10 ve mavi mavi varsa 7 8 9 10 çiftinin 10 siyah parçasını alıp birleştirme yapabilir. Alan serisinin geçerliliği ihlal edilmediği sürece parçalar alınıp başka arızalar için kullanılabilir. (Çift sayısı 3’ün altına düşürülemez. Örneğin mavi çift 2 3 4’ten herhangi bir taş aldığınızda taş sayısı 3’ün altına düşeceğinden bu değerden taş alamazsınız.)

Kastet okey oyununda yerdeki seri alanları dolmadan çiftler açılamaz. Arazide toplam 26 adet standart alan bulunmaktadır. Tüm bu alanların doldurulması durumunda mevcut çiftler çiftler alanında açılabilir. Seri alanındaki açık pullar taşınabilse de çift sayı alanındaki pullar taşınamaz.

Göstergenin bu oyunda hiçbir işlevi yoktur ve çiftler halinde kullanılamaz.

Kastet oyununda 101 okeyde olduğu gibi 12 13 1 şeklinde seri oluşturmak mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Klasik Mobil Okey Oyun Sitesi

Sponsor sitelerimize göz atmak isterseniz okeyoyna.com adreslerine giriş sağlayabilirsiniz.

Copyright© 2020-2024 Mobil Okey Oyna - Tüm Hakları Saklıdır